Recepty z pořadu O pečení a vaření s Majou Motti vysílaného na RadioChatujme.cz 12. 1. 2015
Slavnostní bowle
Budeme potřebovat:
2 láhve sektu, 740 ml sodovky, 210 ml brandy, 1 lžíci práškového cukru, kiwi a ovoce dle chuti (pokrájené na jemné plátky), bílé hroznové víno (kuličky obalíme v cukru). Šampaňské a sodovku dobře vychladíme. S ostatními přísadami smícháme ve skleněné nádobě na bowli. Poklademe nakrájenými kousky ovoce a okraje nádoby ozdobíme hrozny.
Bublinky nesmíme nechat vyprchat, proto rozléváme hned do sklenek na bowli nebo širokých pohárů. Tato dávka postačí jako přípitek pro patnáct hostů – ocení nejen chuť, ale i to, jak nápoj pěkně vypadá.
Hrušková nealkoholická bowle
Drobně nakrájíme čtyři uleželé oloupané hrušky, zalijeme půl deci citronové šťávy, litrem hruškového džusu a litrem nealkoholického vína (nebo nápojem typu vinea). Necháme přikryté asi hodinu odpočívat. Pak zamícháme a přilijeme láhev nealkoholického šumivého vína a 0,7 litru silně perlivé vody.
Citronáda
Budeme potřebovat:
4 citrony
cukr podle chuti
perlivou vodu
čerstvou mátu
Vylisovanou šťávu z citronů dáme do kastrůlku a přisladíme podle chuti. Na mírném plameni budeme zahřívat do bodu varu a potom ještě cca 1 minutu povaříme – nesmí však začít karamelizovat. Potom přelijeme do džbánu, který jsme naplnili perlivou vodou a dáme vychladit. Před podáváním ozdobíme mátou a do sklenic můžeme přidávat plátky citronu.
Šunka s melounem (4 porce)
Budeme potřebovat:
1 medový meloun
125 g parmské šunky nakrájené na tenké plátky
čerstvá bazalka, petrželová nať
100 ml olivového oleje
2 rajčata
50 ml vinného octa
sůl, pepř
Meloun rozkrojíme, odstraníme jádra, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Plátky melounu a šunky poklademe na talíře.
Rajčata spaříme horkou vodou, rozkrojíme a vykrojíme okolí stopek. Odstraníme také jadérka a dužinu nakrájíme na kostičky. Bylinky omyjeme, osušíme, z bazalky otrháme lístky a najemno nasekáme.
Olivový olej smícháme s octem, rajčaty a bylinkami, vymícháme marinádu, osolíme a opepříme. Touto marinádou zalijeme šunku a podáváme.
Topinka s rajčaty (4 porce)
Budeme potřebovat:
2 stroužky česneku
2 masitá rajčata
Sůl
Čerstvá bazalka
8 krajíčků bílého chleba nebo bagety
6 lžic olivového oleje
Oloupeme česnek. Rajčata omyjeme a rozkrojíme na polovičky. Okolí stopky vykrojíme, rajčata zbavíme jader a nakrájíme na kostičky.
Pokrájená rajčata osolíme. Bazalku omyjeme, osušíme a lístky otrháme. Natrháme na kousky a smícháme s rajčaty. Utřeme česnek a přimícháme k rajčatům.
Krajíčky chleba z obou stran opečeme na suché pánvi a rozdělíme na ně rajčatovou směs.
Gratinované lilky (4 porce)
Budeme potřebovat:
300 g mozzarelly
Čerstvé oregano a bazalku (od každého asi ½ svazku)
500 g rajčat z konzervy
100 g hladké mouky
50 g nastrouhaného parmazánu
1 velký stroužek česneku
Lilky omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme na plátky silné ½ - 1 cm. Dáme je nasolené do mísy a necháme asi 20 minut vypotit. Troubu předehřejeme na 180°C. Mozzarellu nakrájíme na plátky, bylinky opláchneme, otrháme lístečky a nasekáme. Rajčata částečně rozmixujeme a vmícháme bylinky a utřený česnek.
Lilky vyjmeme z mísy, opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme. Plátky obalíme v mouce. V pánvi rozpálíme olivový olej a lilky na něm z obou stran opečeme dozlatova. Po vyjmutí z pánve je necháme okapat na papírovém ubrousku.
Formu na nákypy vymažeme tukem a střídavě do ní ukládáme plátky lilku, rajčatové pyré a pokrájenou mozzarellu. Vrchní vrstvu vytvoříme z rajčat a zlehka posypeme parmazánem. Zapékáme v troubě asi 15 minut.
Vídeňská roštěná
Budeme potřebovat:
100 g hladká mouka
1 ks cibule
100 ml suché červené víno
3 lžíce olej
2 lžíce plnotučná hořčice
400 g vysoký roštěnec
250 ml vývar
Vídeňská roštěná si žádá minutkové hovězí maso, tedy maso bezpodmínečně vyzrálé. Maso se na pánvi upravuje jen velmi krátce, což vylučuje roštěnou z nedávno poraženého zvířete, neboť byste ji neuřízli ani nerozkousali. Jestliže máte na vídeňskou roštěnou chuť i přes nedostatek vhodného masa, můžete ji připravit i z nevyzrálého roštěnce, ale počítejte s tím, že recept musíte prodloužit o několikahodinovou fázi dušení. Pak ji ale nikdy nemůžete připravit dorůžova.
Z masa nemusíte odřezávat vnější tukovou blánu. Roštěnky na několika místech po okraji nasekněte, aby se na pánvi nekroutily, a rozklepejte je. Po jedné straně potřete plátky masa hořčicí a stejnou stranou je obtiskněte do hladké mouky. Ulpělou mouku nesetřepávejte, mělo by jí na mase zůstat celkem dost.
V pánvi rozehřejte dvě lžíce oleje a poměrně zprudka, i když ne na plný příkon, maso osmahněte dozlatova. Nejprve ho vložte do oleje moučnou stranou, po třech až čtyřech minutách obraťte a pokračujte v opékání stejnou dobu i na druhé straně. Nesmí se spálit! Zatím si oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno.
Maso vyjměte z pánve a dejte zatím stranou.Do pánve přilijte zbývající olej a vhoďte pokrájenou cibuli. Krátce ji poduste doměkka, ale nenechte ji nijak zásadně změnit barvu. Zalijte vínem a nechte ho odpařit, dokud nebude pánev téměř suchá. Přilijte vývar a přiveďte k mírnému varu. Osolte a opepřete podle chuti.
Do tohoto základu omáčky vložte maso, opět pomoučněnou stranou dolů. Opečená mouka se začne uvolňovat a zahustí šťávu, což je rozhodně trik hodný pokrmu s Vídní v názvu. Lehce povařte 3 minuty, občas protřeste pánví. Roštěnky by měly zůstat uprostřed propečené jen dorůžova, pokud vám ale jistý stupeň nedodělanosti vadí, povařte je o pár minut déle. Servírujte na talíř maso přelité omáčkou a a posypané kroužky usmažené cibule. Můžeme podávat s pečeným bramborem.
Pečené hovězí a vepřové maso
Budeme potřebovat:
2 stroužky česneku, najemno nasekané
3 lžíce nasekaného čerstvého tymiánu (nebo 3 lžičky sušeného)
2 lžíce nasekané čerstvé šalvěje (nebo 2 lžičky sušené)
sůl a pepř podle chuti
1 kg nízkého roštěnce (nebo jiného hovězího masa vhodného na pečení), správně odleželého a v celku
1 kg vepřového ramínka v celku
1 velká cibule
1 lžíce másla či sádla + 2 lžíce hladké mouky na zahuštění vypečené šťávy
hovězí vývar podle potřeby
Troubu zahřejte na 165 °C. Smíchejte česnek, bylinky (sušené rozemněte), sůl a pepř. Směs vetřete rovnoměrně do obou kusů masa. Cibuli nakrájejte na kolečka a vyložte jí pekáč, na ni položte vedle sebe oba kusy masa (můžete přidat i celé palice česneku, potřebné do brambor) a pekáč přiklopte nebo zakryjte alobalem. Pečte zhruba 2,5 hodiny (hovězí by mělo být propečené, ale ne suché; o vepřovém to platí též).
Upečené maso vyjměte, uchovejte v teple, vypečenou šťávu odměřte, doplňte vývarem na půl litru, zahustěte zlatavou jíškou z tuku a hladké mouky a cca 10 minut povařte na plotně. Podávejte od každého masa plátek, spolu se šťávou z výpeku a šťouchanými červenými bramborami s pečeným česnekem.